loading...

MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAME BİRLEŞMESİ KONULU SEMİNERİMİZ

19.09.2018 Çarşamba Günü Odamız Konferans Salonunda Kırşehir SMMM Oda Başkanı Özgür ALBAYRAK’ın sunumuyla

Üyelerimizinde yoğun katılımı ile  eğitimimiz gerçekleşmiştir.Açılış Konuşmasında bazı önemli bilgilere yer veren Oda Başkanımızın konuşması ve Kırşehir SMMM Odası Başkanı Özgür ALBAYRAK’ın sunum slaytı aşağıda dosya olarak bilginize sunulmuştur.

Sayın Başkanımızın Konuşması;

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Birleşmesi konulu Eğitim Seminerine Hoş Geldiniz.    Sizleri şahsım, kurullarım ve oda çalışanlarım adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bugünkü eğitimimizin konusu Vergi kanunlarına göre vergi dairesine verilmesi gereken “Muhtasar Beyanname” ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gereken “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi”nin birleştirilmesi sonucunda oluşturulan “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” nin nasıl hazırlanacağıdır. Bu uygulama pilot bölge olarak ilk Kırşehir ilimizde başlamıştır.

Daha sonra yayımlanan Genel Tebliğiler ile Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler içinde başlamıştır.

29.05.2018 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi Genel Tebliği ile az önce saydığım iller dışında kalan tüm il ve ilçelerde “Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi” verilmesi uygulamasına 01.10.2018 tarihinden itibaren başlayacağı belirtilmiştir

Değerli vaktinden ayırarak bugün aramızda bulunan Kırşehir oda başkanımız Sn ÖZGÜR ALBAYRAK yapacağı örnek uygulamalarla konuyla ilgili bizleri bilgilendirecektir. Sunumunun arkasından eğitimimiz soru cevap şeklinde devam edecektir. Kendilerine şimdiden emekleri için teşekkür ediyorum. Seminere başlamadan önce gündemdeki birkaç önemli hususu sizinle paylaşmak istiyorum

 1. Karadeniz Oda Başkanları Toplantısı 14-15 Eylül Tarihinde Sakarya Mali Müşavirler Odamızın ev sahipliğinde, 27 Oda Başkanı katılımıyla düzenlendi.  Toplantı TÜRMOB Genel Sekreteri Sayın Yahya ARIKAN, TÜRMOB Genel Saymanı Emre KARTALOĞLU, Platform Başkanı Yücel AKDEMİR katılımıyla başladı. Siz değerli Başkanlarımıza ve meslektaşlarımıza dostlarımıza selamları vardır. Gündem hakkında aktarabileceğim konular şunlardır;
 • 05-06 Ekim ‘de İstanbul’da yapılacak Türkiye Muhasebe Kongresinin Muhasebenin Olimpiyatları olduğu, 4 yılda bir yapıldığı, geleceğe ışık tutacak vizyoner konuşmacıların hazırladığı birçok gündemle iki gün boyunca mesleğin geleceği, sorunları, güncel mevzuat, çözümler ve fırsatlar konusunda oturumlar düzenlenecek. Tüm meslektaşlarımız için faydalı olduğuna inandığım kongreye katılım için odamız web sayfasından bilgi alınabilir.
 • Ödeme Kaydedici Cihaz, günlük kapanış (Z) raporlarında yer alan mali bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik ortamda aktarılmasına 01.10.2018 tarihinde başlanacaktır. Bu uygulama eski tip yazar kasa kullanıcılarını kapsamakta olup yeni nesil yazar kasa kullanıcıları hiç bir işlem yapmayacaktır. Fakat TÜRMOB tarafından bu uygulamanın 01.01.2019 tarihine ertelenmesi ve bu bildirimleri KDV beyannamesi ekinde yer alan bir kulakçık vasıtası ile bildirimin yapılması hakkında GİB Başkanlığı yetkilileri ile görüşmelerin devam ettiği ve muhtemelen de olumlu sonuçların alınacağı belirtilmiştir.
 • Basit Usul mükellefleri ile 30.09.2018 tarihine kadar E-Birlik üzerinden mesleki sözleşmelerin yapılması, 31.10.2018 tarihine kadar alış ve satış belgelerinin Defter Beyan Sistemine girilmesi için ayrıca GİB üzerinden Aracılık Sorumluluk sözleşmesinin yapılmasının şart olduğu, Odalarla meslek mensuplarının sözleşme yaparak beyanname göndermelerinin mümkün olmadığı ve odalar aracılığı ile beyanname gönderilecekse odaların yeterli sayıda bağımlı meslek mensubu çalıştırarak muhasebe departmanlarının oluşturulması gerektiği belirtilmiştir.
 • TÜRMOB Defter Beyan Sisteminin aksaklıkları üzerinde; GİB ile görüş alışverişinde bulunulmuş; 01.01.2019 tarihinden itibaren İşletme Hesabına göre tutulan defterlerin Defter Beyan Sistemine geçişi konusu değerlendirilmiş; 01.01.2019 itibari ile öncelikle genelde değilde pilot il uygulaması ile kademeli bir geçişin olabileceği GİB yetkilileri tarafından belirtilmiştir.
 • TÜRMOB tarafından GİB ile Muhtasar-SGK birleşmesinin 01.10.2018 tarihinde tüm Türkiye’de uygulanmasının meydana getireceği sıkıntılar dile getirilmiş, SGK yetkililerinin de uygulamaya sıcak bakmadığı belirtilmiş ve bakanlık yetkilileri tarafından uygulamadan vazgeçilmesinin mümkün olmadığı ama belki, 01.10.2018 tarihi itibariyle birkaç ilin daha uygulamaya başlayabileceği ve tüm illerde ise 01.01.2019 tarihi itibariyle uygulamaya kesin gireceği belirtilmiştir.
 • Türkiye Noterler Birliği’nin sorgulama ekranını kapatması üzerine gerekli girişimler bakanlık nezdinde yapıldı ve ekranın GİB ‘den alınan bilgiler vasıtası ile tekrar siz meslektaşların kullanımına açılması sağlandı.
 • KDV- Muhtasar- Damga Vergisi beyan ve ödeme süresinin izleyen ayın 26 ‘sı, Geçici Verginin ödeme ve beyan süresinin ise dönemi takip eden 2. Ayın 16’sı olması konusunda bakanlık yetkilileri ile görüş birliğine varıldı ve en kısa zamanda yasal düzenlemelerin beklendiği belirtilmiştir.
 • TÜRMOB ile GİB Başkanlığının görüşmeleri sonucunda; “Haksız rekabetle mücadele anlamında aracılık ve sorumluluk sözleşmelerinin listesinin “ TÜRMOB’a verilebileceği; böylece TÜRMOB ‘un sözleşmelerin izlenmesi konusunda çapraz kontrol mekanizmasını elde edebileceği tarafımıza ifade edilmiştir. Bu nedenle değerli meslektaşlarım, 3568 sayılı Mecburi Meslek Kararları doğrultusunda disiplin cezası ile karşılaşmamak için E-Birlik üzerinden yapmış olduğunuz sözleşmelerin GİB üzerinden yapacağınız aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri ile eşleşir nitelikte olmasına dikkat etmenizi önemle rica ediyorum.
 • Sürekli eğitim yönetmeliği kapsamında TÜRMOB tarafından eğitim merkezinin oluşturulduğu ve eğitimlerin 01.01.2019 tarihinden itibaren yapılacağı belirtilmiştir. Eğitim, çalışanlar listesine kayıtlı tüm meslektaşlarımız tarafından alınması zorunlu olup, eğitime katılmayanlara, birçok yaptırımı da içermektedir. Zorunlu eğitim, mesleği fiilen yapan tüm meslektaşlarımıza ve mesleğimize büyük katkılarının olacağını düşünmekteyim.
 • Adalet Bakanlığı ile TÜRMOB görüşmelerde bulunarak icra iflas kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında ki kanun ile ilgili yönetmelik hazırlama kapsamında yapılan çalışma grubuna katıldıklarını ve; “Konkordato Komiserliğinin sertifikaya bağlanacağı ve meslek mensupları için yeni iş kapılarının açılacağını gözlemledik.
 • Üyelerimizin güncel kullandıkları mail adreslerini sözleşme düzenlemiş oldukları E-Birlik sistemi üzerinden güncelledikleri taktirde, tüm güncel tebliğler, Mevzuat Bilgi Bankası, Güncel Yargı Kararları, Sirküler, Vergi, Sosyal Güvenlik ve güncel haberler TÜRMOB tarafından mail adreslerine gönderilecektir.
 • E-Uygulamaların kapsamını genişleten Tebliğ taslakları üzerinde GİB ile birlikte çalışılıyor. Taslaklarda yer alan hadler ve tarihlerin güncellenebileceği ve bununla ilgili TÜRMOB yöneticilerinin çalışmalarının devam ettiğini belirtebilirim.
 • Ayrıca TÜRMOB tek tebliğ yayınlanmayacağı duyumu üzerine yeni ve daha dar kapsamlı bir tebliğ taslağı çalışması başlatıldı. Bu konuda danışmanlarımızla birlikte çalışıyoruz. Ele alınan konular;
 • Mücbir sebep halinin meslek mensupları için de geçerli sayılması,
 • Sorumluluk uygulamasının kapsamının netleştirilmesi,
 • Beyanname imzalama mecburiyeti sınırlarının kaldırılması,
 • Mali Tatil (Bunun için kanun değişikliği gerekiyor),
 • Son dönem geçici verginin kaldırılması.
 • TÜRMOB üst Birliğimiz 2018 yılında yapılan kamu kurum ve kuruşları ile 71 görüşme ve yazışma yaptığını; bunun 45 ‘nin olumlu sonuçlandığını, 26 görüşme ve yazışmanın hala devam ettiğini belirtmiştir.

 

SEMİNERİMİZE KATILAN, EĞİTİMLERİMİZE SAHİP ÇIKAN, SALONLARIMIZI DOLDURAN BÜTÜN KONUKLARIMIZA VE MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 

SUNUM İLE İLGİLİ SLAYTA AŞAĞIDA BULUNAN DOSYADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.

MUHSGK ÇORUM 19-09-2018