loading...

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

CUMHURİYET BİR ÜLKENİN DAMARIDIR……..

 

Dağılmış, parçalanmış, işgal ve esaret zincirleriyle sarılmış bir İmparatorluktan millet egemenliğine dayalı bir yönetim anlayışına ulaşılması elbette kolay olmamıştır. Tarihten silinmeye ya da küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmaya çalışılan aziz milletimiz; varlığına, birliğine ve son yurduna kanıyla, canıyla sahip çıkmış ve bedeli ne olursa olsun teslim olmayacağını ispatlamıştır. Herkes bilmeli ve unutmamalıdır ki, Türk milleti son vatanında ettiği 95 yıllık yemininden şartlar ne olursa dönmeyecektir.

29 Ekim 1923 tarihinde yepyeni bir sayfa açılmş, Türk halkı özgürleşmiştir.Atatürk ve silah arkadaşları ile yapılan Kurtuluş Savaşı artık bir var olma mücadelesiydi.Bu mücadeleden başarı ile çıkılmış ve Türk halkının esaretine son verilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile insanlar artık kendi yöneticilerini seçiyor, yönetimde söz sahibi olabiliyolardı. Özgürlüklerin, demokrasinin kapısı Cumhuriyet ile açılmış oldu. Bugün bu topraklar üzerinde rahat ve huzurlu bir şekilde yaşıyor isek, her vatandaş eşit ise bundan Cumhuriyet ve Atatürk imzası vardır.

Bir Ulusun onuru, namusu ve insanlığı iki şeye bağlıdır. Özgürlük ve bağımsızlık.Türk Ulusu büyüktür.Özgürlüğü ve barışı sever.Canı pahasına da olsa, Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatacak güçtedir.Ve yaşatacaktır….

Muazzam mücadelelerle fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kurucu kahramanları saygı ve minnetle yâd ediyorum.

Vatan uğruna gözlerini kırpmadan kendilerini feda eden aziz şehitlerimize  Allah’tan rahmet diliyor ve büyük Türk milletinin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.

 

Ali Can DOĞAN

BAŞKAN