loading...

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiç bir belirti göstermediği bu nedenle, kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmaları diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğu bildirilmiştir. Meme Kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması; 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları öngörülmektedir.

Ekim ayı boyunca Gençlik Danışma Birimi “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” nedeniyle meme kanserinde erken teşhis ve kendi kendine meme muayenesinin öneminin vurgulandığı bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir. Bilinçlendirilen gençlerin, akranlarını bilgilendirmesi ve eğitim yolu ile farkındalık oluşturması amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda siz değerli üyelerimiz ve yakınlarını bilgilendirmek amacı ile 26.10.2018 Cuma günü Odamız Konferans Salonunda Dr. Ömür KAMAŞAK’ın sunumuyla seminer düzenlenmiştir. Katılımlarınızı bekler, iyi günler dileriz.