loading...

23.OLAĞAN GENEL KURULUMUZ GERÇEKLEŞTİ.

ÇORUM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 23.OLAĞAN GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ.

Çorum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 23.Olağan Seçimli Genel Kurulu 25 -26 Mayıs 2019 tarihleri arasında  Çorum SMMM Odası Konferans Salonunda yapıldı. Genel Kurul Toplantısı’na TÜRMOB Etik Kurulu Üyesi Bahattin EREN, Çorum  Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi ÇÖPLÜ,  İl Defterdarı Durak SERCAN, Vergi Dairesi Müdürü İsrafil SEZGİN, Oğuzlar Belediye Başkanı Muzaffer YILDIRIM, Ordu SMMM Oda Başkanı Bahadır BAŞ, Ordu SMMM Oda Sekreteri Ender SÖNMEZ, Ordu SMMM Odası Üst Birlik Delegesi Ercan KIR, Samsun SMMM önceki Oda Başkanı Hayrul KAYAR ve mevcut Başkan Dilaver ÖĞÜTCÜ, Samsun SMMM Odası Başkan Yrd. Sevcan TEKİNARSLAN, Samsun SMMM Odası Sekreteri Osman ARSLAN,Samsun SMMM Odası önceki dönem Oda Sekreteri Adnan DEMİR, Tokat SMMM Oda Başkanı Turan ÇELİK,Tokat SMMM Odası Saymanı Mustafa KAYA,Tokat Üst Birlik Delegeleri Hidayet İPEK ve Metin UYGUR, Amasya Yönetim Kurulu Üyesi Ziya KANBOLAT,Sivas SMMM Oda Başkanı Özcan BİNAL ve Meslek Mensuplarımız katılım sağlamışlardır.

 

Genel Kurul açılış konuşmasında Oda Başkanı Ali Can DOĞAN; Birlik, Beraberlik ve Dayanışma ile gerçekleştireceğimiz 23. Olağan Genel Kurulumuzun, Ülkemize Mesleğimize ve Meslek Mensuplarımıza hayırlı olmasına diliyorum, hoşgeldiniz şeref verdiniz.

Mayıs 2016’da gerçekleştirdiğimiz 22. Olağan Genel Kurulumuzdan bugüne kadar yaklaşık 3 yılı geride bıraktık. Bu süre zarfında desteğiniz ve katkılarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Büyük bir onurla 3 yıldır sürdürmekte olduğumuz görevimiz süresince; sizlere hizmet etmenin gururunu bize yaşattığınız için tüm meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.

Genel Kuruldan aldığımız yetkiyle görev süremiz boyunca Yönetimde eşitlik, Denetimde Şeffaflık ve Disiplinde Adalet ilkelerimizden asla taviz vermedik. Her üyemize eşit mesafede davranarak karşılaştığımız konu ve olayları kişiselleştirmeden objektif bir şekilde çözüme kavuşturduk. Meslektaşlarımızın işlerini kolaylaştırmak adına bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağladık. 3 yıl boyunca tüm kurullarımız, komisyonlarımız ve ilçe temsilcilerimizle tam bir uyum içinde çalıştık. Odamızı ve meslektaşlarımızı hem ilimizde hem de ülke genelinde en üst düzeyde temsil ederek Yönetim Kurulu olarak üstlendiğimiz Görev ve sorumlulukları yerine getirmenin huzuru içerisindeyiz. Değerli Hazirun,

Sizleri sıkmadan bu 3 yılı beraber değerlendirelim istiyorum. Yönetim Kurulu olarak bu 3 yıl bizler için gerçekten çok yoğun bir çalışma dönemi olarak geçti. Gerek ülkemiz, gerekse Dünya’da çok önemli Ekonomik ve Sosyal olaylar yaşandı. Öncelikle ülkemizde yaşanan ekonomik ve sosyal olaylardan, sonra da mesleğimizde yaşanan radikal değişikliklerden bahsetmek istiyorum.

-Genel Kuruldan yaklaşık iki ay sonra ülkemizde hain bir 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı. Darbe girişiminin tüm gücümüzle karşısında durduk. Demokrasiyi savunduk. Darbe girişimini bir kez daha lanetliyorum. Demokrasiye ve Cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağımızın altını çizerek ifade etmek istiyorum.

Daha sonra Anayasa Referandumu, Cumhurbaşkanlığı seçimi, Milletvekili Genel seçimleri ve 31 Martta mahalli yerel seçimler yaşandı.

Yerel seçimlere değinmişken, 31 Mart’ta Meslektaşlarımızdan aday olarak başarılı olan Alaca Belediye Başkanı seçilen meslektaşımız Sayın Halil İbrahim ŞALTU, ve Oğuzlar Belediye Başkanı seçilen meslektaşımız Sayın Muzaffer YILDIRIM, Çorum Belediye Başkan Yardımcılığına seçilen meslektaşımız Sayın Lemzi ÇÖPLÜ, Çorum Belediye Meclis Üyeliğine seçilen meslektaşımız Sayın Nazik BULUT, İl Genel Meclisine seçilen, Sungurlu İlçemizden meslektaşımız Sayın Mehmet KAPLAN, İskilip İlçemizden meslektaşımız Sayın Fehmi YAĞLI seçilmişlerdir. Meslek Mensuplarımıza hayırlı olsun der, yeni görevlerinde başarılar dilerim. Ayrıca bu süreçte Belediye Başkanlıklarına ve Meclis üyeliklerine aday olan istedikleri sonucu alamayan meslektaşlarımı da medeni cesaretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı kutlarım.

Ülke gündemine geri dönecek olursak;

-Bu süreçte ülkemizin Doğusu ve Güneydoğu bölgemizde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından ülke güvenliğimiz için birçok operasyon düzenlendi. Sizlerin de bildiği gibi 2018 yılı Mart ayında Afrin’de düzenlenen Operasyonda birçok Mehmetçiğimiz Şehit oldu. Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, Kederli Ailelerine Başsağlığı ve sabırlar dileriz.

En son Ağustos Ayında ülkemizde yaşanan Döviz Dalgalanması iş dünyasını ciddi bir şekilde etkilemiş ve etkilemeye de devam etmektedir. Haliyle iş dünyası etkilenince meslek camiamızda bu durumdan etkilenmiştir.

Meslek Camiamız açısından bu 3 yıllık süreçte; Vergi Mevzuatımızda ve diğer Mevzuatlarda önemli değişiklikler yaşandı. Ayrıca 3 yıl içerisinde 6736, 7020 ve 7143 sayılı vergi barışı ve af kanunları yürürlüğe girdi.

 

Değerli Hazirun;

Ülkemizde ve Dünyada yaşanan Ekonomik ve Teknolojik yenilikler bizim mesleğimizi ve meslek mensuplarımızı da çok yakından ilgilendirmekte. Dolayısıyla yaşanan bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmak zorundayız. 2004 yılında e-bildirge ile başlayan elektronik dönüşüm sırayla, 2005 yılında e-beyanname, 2015 yılında e-fatura, 2016 yılında e-defter, Hazır beyan Sistemi ve 2018 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Defter Beyan Sistemi. Süreç bunlarla sınırlı kaldı mı? Tabi ki kalmadı Muhtasar Beyanname ve Aylık Bildirge birleştirildi. İlk önce pilot il olarak Kırşehir’de 2017 yılında daha sonra Amasya, Çankırı ve Bartın’da uygulanmaya başlandı. 01 Temmuz 2019’da tüm Türkiye’de uygulanmaya geçilmek isteniyor. Hala alt yapısında problemler var.

Mesleğimizle ilgili en son yaşanan gelişme meslek mensuplarımız açısından olumlu gözükse de Odamızın Mali yapısı açısından büyük bir sıkıntıya yol açtı. Nisbi aidatın Henüz ne olacağı da belli değil. Nisbi aidatın Birlik yönetmeliğinde açılan Davada Danıştay iptal yönünde bir karar verdi. Ancak bu nihai bir karar değil ve Nisbi Aidat yönünden odalar yönetmeliğinin 16. maddesi hala yürürlükte. Odamıza 2017 ve 2018 yıllarında Nisbi Aidatın tahsilat bakımından gelir azalması söz konusu. Bu da her yıl yayınladığımız mali tablolarda ve bütçelerde açıkça görülmektedir.

Şimdi diyeceksiniz ki hiç mi iyi bir şey yok. Hep olumsuzluklardan bahsettin, şikâyet ettin.

Değerli Hazirun;

Yönetim Kurulları şikâyet etme, problem yaratma yerleri değildir. Aksine çalışma, üretme ve problemi çözme makamlarıdır. Yönetim Kurulu olarak, sizlerle birlikte üreterek, sizlerle birlikte yöneterek ve sizlerle birlikte çalışarak Başarılı olduğumuza inanıyoruz.

Birlikte neleri başardığımıza bir göz atalım,
Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Akademik bir Odadır. Bizlerde bunun bilinci ile eğitime çok önem verdik.
-Gerek Mesleki Temel Eğitimler
-Gerek Uzmanlık Eğitimleri

3 yıl boyunca Eğitim hep önceliğimiz oldu. Çünkü Geleceğe Değer katan bir meslek demek; Sürekli Eğitimi önemsemek demektir. Bilgimizi sürekli güncellemek ve geliştirmek demektir.

Hem aldığı eğitimle kendini geliştirip yarına hazırlanmak hem de iş dünyasının ihtiyaçlarını belirleyip eğitim programlarıyla ülkemizi geleceğin dünyasına hazırlamaktır.

Mesleki Temel eğitimler, Hem eğitim konuları hem de eğitmenler bakımından Meslek Mensuplarımızın Bürolarında işlerini kolaylaştırmak adına çok verimli geçtiği kanaatindeyiz.

Uzmanlık eğitimlerine baktığımızda da;
-Bilirkişilik Eğitimleri; Bilirkişilik Yönetmeliğinin yayınlanması ile birlikte TÜRMOB -TESMER ile odamızda yaklaşık 252 kişiye Sertifikalı Bilirkişilik Eğitimleri düzenledik. Bu 252 kişinin 54’ü Meslek Mensuplarımız, diğer 198’i diğer mesleklerden oluşan kişilerden oluştu.
-Diğer bir eğitim; Uzlaştırıcı Eğitimi, 26 meslek mensubu katılım sağladı.

-Son olarak Ticari Hayatımıza giren Konkordato Komiserliği ile ilgili olarak Odamız ev sahipliğinde yaklaşık 30 Meslek Mensubuna Konkordato Komiserliği Eğitimini yapmış bulunmaktayız. Bu kurslar gerçekten çok büyük ilgi gördü.

– Değerli Hazirun;

* 6736, 7020, ve 7143 Sayılı Borç yapılandırması ve Matrah artırım Kanunların Meslek mensuplarına Bilgilendirilmesi için tanıtım toplantılarına ev sahipliği yaptık.

* İmar Barışı kapsamında, odamızda yapı ruhsatı bulunmayan 1933 m2 lik bölümü, Üst Birliğimiz TÜRMOB’un 100 bin tl’lik maddi desteği ile yasal statüye kavuşturduk. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Değerli Hazirun,

*Muhasebe Haftası Etkinlik ve Ziyaretleri ile paydaş olduğumuz tüm kurumlarla görev süremiz boyunca çözüm odaklı bir yönetim anlayışı sergiledik.

*Muhasebe Haftası etkinliklerinde önceki dönem oda başkanlarımızı ziyaret ettik.

*Mesleğimizin 30.yılında Odamızın kurucu üyeleri, Müteşebbis Heyetimizi, dayanışma yemeğinde bir araya getirerek şükranlarımız sunduk ve plaketlerini takdim ettik.

*Muhasebe Haftası etkinliklerinde yeni büro açan genç meslektaşlarımızı ziyaret ederek onları onurlandırdık.

* Ticaret Meslek Liselerinde mesleğimizin tanıtımını layıkıyla yaptık.

* Meslek Hukuku dersini, Meslek Yüksek Okulunda seçmeli ders olarak müfredata koydurduk.

* 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde kadın meslektaşlarımızı bir araya getirerek dayanışma sağlamak amacı ile kahvaltı düzenledik. Ve de sosyal sorumluluk kapsamında kadın üyelerimize, meslektaşlarımızın eşlerine ve stajerlerimize yönelik farkındalık yaratmak amacı ile (meme kanseri) semineri düzenledik.
*Kişisel Eğitim ve Etkinlikler ile Meslek Mensuplarımıza, meslektaşımız Feride SAVSAR’ın eğitimi ile bir farkındalık yaratmaya çalıştık.

*TÜRMOB Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Cemal YÜKSELEN’in sunumu ile “Meslekte Kurumsallaşma” seminerimizi gerçekleştirdik.

* Sonuncusunu 3 Mayıs Cuma günü Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcımız, İl Defterdarımız, Vergi Dairesi Müdürümüz’ün katılımıyla gerçekleştirdiğimiz 20’yi aşkın eğitim seminerine öncülük yaptık.
*Ramazan Ayı İftar, Bayramlaşma Programları ve Dayanışma Yemekleri düzenleyerek Meslek Mensuplarımızın bir araya gelmesini sağladık.
*Sportif Faaliyetler Komisyonumuzun Düzenlediği Futbol, Bowling ile hem Meslek Mensuplarımızı hem de paydaşı olduğumuz Kurumlarda çalışan Mesai arkadaşlarımızı bir araya getirerek kaynaşmalarını sağladık.

*Ankara SMMM Odası tarafından bu yıl 2.si düzenlenen, ayrıca geçen yıl vefat eden Eskişehir Mali Müşavirler Odası Başkan yardımcısı hemşerimiz Hasan ERÖKSÜZ’ün anısına yapılan turnuvaya, takım kaptanımız ve meslektaşımız Hasan EKER’in önderliğinde meslektaşlarımız ve yönetim kurulumuz Antalya da katılım sağlamışlardır. Meslektaşımıza Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.

*Anlaşmalı Kurumlarımız ile yaptığımız sözleşmeler ile Meslek Mensuplarımıza, birinci derece yakınlarına ve Muhasebe çalışanlarımıza farklı kurumlarla indirim anlaşmaları imzaladık.
*İlimizde bulunan tüm Sivil Toplum Kuruluşları ile Uyum İçerisinde İşbirliği ile çalıştık. Mesleğimizi ilgilendiren konularda görüşlerimizi paylaştık. Sivil Toplum Kuruluşlarının haftalarını kutladık.

*Sosyal kültürel etkinlik olarak Meslektaşlarımızın ve eşlerinin bir araya gelmesi ve kaynaşması için Kültür turları düzenledik;

– Çanakkale Turu (2 kez)

– Safranbolu-Amasra gezisi

– Merzifon Değirmen – Vezirköprü – Şahinkaya Kanyonu gezisi

– Kastamonu – Ilgaz Kayak Merkezi gezisi

 

Değerli Hazirun,

Bu yapılanlar yeterli midir? Asla yeterli değildir? Çünkü bu Meslek ve Meslek Mensupları her zaman, her türlü hizmetin en güzeline ve en iyisine layıktır.

 

Son Olarak şunu söylemek isterim. Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirdiğimiz tüm etkinlik ve faaliyetlerin merkezinde meslek mensupları vardı. Ve hep kendimize şu soruyu sorduk.
Bir mesleği Geleceğe Taşımak Ne demektir? Bilir misiniz? Verdiğimiz cevapta şu oldu; Çağdaş, insandan yana bir dünya için çalışmak, Bilgisini sürekli yenilemek, yaratıcı zeka ile uzmanlıklarla, projelerle ileriye atılmak, teknolojiye dijitalleşmeye ve iş hayatına yön vermek demektir.
Mali Müşavirlik
Birlikte yarına değer katmak
Her zaman bir adım önde olmak demektir.
Sizlerle birlikte yarına değer kattığımız için ve sizlerle Her zaman bir adım önde olmaktan
MUTLUYUZ, GURURLUYUZ, İYİKİ VARSINIZ.

Genel Kurulumuza katılan tüm Meslektaşlarımıza ve Çok kıymetli misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür eder, 3 yıl boyunca bize güç kattığınız için helallik istiyorum.

Sizlere Mevlana’nın güzel bir sözünü hatırlatmak istiyorum;

“ Dediler ki: Gözden Irak Olan, Gönülden De Irak Olur.

Dedim ki: Gönüle Giren, Gözden Irak Olsa Ne Olur.”

Gönlünüzde bize yer açtığınız, her zaman bizi sahiplendiğiniz için hepinize can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Mübarek Ramazan ayının ortalarındayız Ramazan ayının ve yaklaşan Kadir Gecemizin İslam coğrafyasına, Ülkemize ve Tüm İnsanlığa hayırlar getirmesini diler Ramazan Bayramınızı şimdiden tebrik ederim.

Son olarak, dün akşam bize Çorumlu olmanın haklı gururunu yaşatan “ Yeni Çorum Spor’u ” tebrik eder, 7 den 70 e tüm Çorumluları ekran başına kilitleyen, sporun birleştirici gücünü mesleğimizde de yaşatmak arzusu ile 23. Olağan Genel Kurulumuzun Ülkemize, Mesleğimize ve Meslek Mensuplarımıza hayırlı olmasını diler en derin sevgi ve saygılarımı sunarım dedi.