loading...

VUK 509 GENEL TEBLİĞİ ‘’E -FATURA ,E-ARŞİV FATURA ,E-DEFTER’’ KONULU EĞİTİM SEMİNERİ İLÇELERİMİZDE TÜM HIZIYLA BAŞLADI….

VUK 509 GENEL TEBLİĞİ ‘’E -FATURA ,E-ARŞİV FATURA ,E-DEFTER’’ KONULU EĞİTİM SEMİNERİ İLÇELERİMİZDE TÜM HIZIYLA  BAŞLADI….

17 Aralık 2019 Salı günü Osmancık İlçemizde VUK 509 Genel Tebliği ‘’E -FATURA ,E-ARŞİV FATURA ,E-DEFTER’’ konulu seminer; Defterdarımız Sayın Durak SERCAN,Vergi Dairesi Müdürümüz Sayın İsrafil SEZGİN,Osmancık Belediye Başkanı Sayın Ahmet GELGÖR, Osmancık Mal Müdürü Sayın Zeki KAPDAN, Laçin Mal Müdürü Sayın Nurettin BORUCU, Dodurga Mal Müdürü Sayın Necati ÇİNKILIÇ, Oğuzlar Mal Müdürü Sayın Taha YALÇINÖZ,Esnaf Odaları Başkanları, Kargı İlçe Temsilcimiz Sayın Yaşar Remzi ATAÇ , Osmancık İlçe Temsilcimiz Abdulkadiri Namık ÇELEBİ, Değerli Meslek Mensuplarımız ve büro çalışanlarımızın katılımıyla gerçekleşti.

Sayın Defterdar’ımızın açış konuşmasından sonra, Başkanımız Ali Can DOĞAN  konuşmasında;

2020 yılı E-UYGULAMALAR açısından da çok önemli. VUK ‘un 509 nolu tebliğiyle birlikte mesleğimizde yeni bir dönem başlıyor.

Aralık Ayını iyi değerlendirmemiz ve 509 nolu tebliği her bir müşterimiz için ayrı ayrı analiz etmemiz gerekiyor.

E-Uygulamalar ile ilgili önemli birkaç konuya müsaadenizle değinmek istiyorum;

  • vergi mükellefi olanlara bir alım satım işleminde 5.000 TL’nin ve üzeri, vergi mükellefi olmayanlara bir alım satım işleminde 30.000 TL ve üzeri faturaların E-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi zorunluluğu.

Şimdi diyeceksiniz ki müşterilerimiz kağıt faturayı keserken zorluk yaşıyorlar. İnternet ve bilgisayarı olmayan teknik alt yapısı yetersiz iş yerleri var bu nasıl olacak!

Değerli Meslektaşlarım kesinlikle ve kesinlikle bu E-ARŞİV FATURALARI BÜROLARINIZDA DÜZENLEMEYE KALKMAYIN…

Neden; bu E-Arşiv Faturalar müşterilerinizin GİB ŞİFRESİ İLE GİB PORTALINDAN DÜZENLENECEK. Biz her müşterimizin başında 24 saat bekleyemeyiz. Düzenlenecek olan bu E-Arşiv Faturaları müşterilerinin şifreleri ile kendi büronuzda ki bilgisayarlardan düzenlediniz ve düzenlediğiniz E-ARŞİV FATURA eğer gerçek bir ticari işleme dayanmıyorsa yani sahte ve muhteviyatı itibari ile yanıltıcı bir belge olduğu MALİYE TARAFINDAN TESBİT EDİLİRSE bizleri bekleyen bir değil iki tehlike var Değerli Meslektaşlarım.

Birincisi; başkasına ait GİB ŞİFRESİ ile işlem yapmış olacaksınız. GİB düzenlenen bu faturaların kimin şifresi ile hangi IP numarasından düzenlendiğini çok kolay bir şekilde tespit edebiliyor.

İkincisi ise; bu faturayı düzenlemekle sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme suçuna iştirak etmiş olacaksınız.

3568 sayılı Meslek Yasamızda disiplin yönetmeliği açısından bu eylemin yaptırımı çok açık bir şekilde yazıyor. Bu durumu LÜTFEN çok iyi değerlendiriniz. Müşterilerimize iyi anlatmamız, iyi bir şekilde bilgilendirmemiz gerekiyor.

Değerli Katılımcılar,Yıllık çalışan sayısı 50 ve üzeri veya yıllık mali bilanço toplamı 25 Milyondan çok olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları siciline kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için 31 Aralık 2019 tarihine kadar sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Eğer bu şartları sağlayan bir müşteriniz var ise KVVK ve VERBİS Konusunda bilgilendiriniz.

Bu konuda dikkatinizi çekmek istediğim iki konu var;

Verbise hatalı bir bilgi girişinin 29.000 TL cezası var.

Diğer dikkat etmemiz gereken bir konu VERBİS’te bulunan bilgilerin 3.kişilerle paylaşılması ise Siber Suç sayılıyor.

Hukuki sonuçları açısından çok sıkıntılı durumlara yol açabilir.

Aralık ayı içerisindeyiz. Müşteri portföyümüzdeki müşterilerimizi faaliyet konuları itibariyle gözden geçirelim. Mevzuat değişikliklerini, yıl sonu hatırlatmalarını ve E-Uygulamalarda yaşanan yenilikleri müşterilerimize anlatalım.

Teknolojide yaşanan gelişmeler ve değişiklikler her ne kadar işimizi kolaylaştırıyor gözükse de ciddi anlamda işlerimizi yoğunlaştırdı. Yoğun bir emek ve mesai harcıyoruz.

Değerli Konuklar,

Sözlerime son verirken, Çorum Defterdarımız Sayın Durak Sercan’a Odamıza vermiş olduğu destek ve katkılarından dolayı şükranlarımızı sunarız.

Bugün ki eğitimi gerçekleştirecek olan eğitmenlerimiz Sayın Vecihi Pulatkan ve Aslıhan Hacıismailoğlu’na teşekkür ediyoruz. Sunumlarında başarılar diliyoruz.

Bir teşekkür de aramızda olan Belediye Başkanımız Ahmet Gelgör’e, Vergi Dairesi Müdürüm’e, Osmancık, Kargı, Laçin, Oğuzlar, Dodurga İlçe Malmüdürlerime, İlçe Temsilcilerime, Esnaf Oda Başkanlarıma, Siz Değerli Meslektaşlarıma ve Muhasebe Çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum diyerek sözlerine son verdi.

Seminerin sonunda bu güzel verimli bir eğitim seminerini ilçemiz adına bizlere hazırlamış olduklarından dolayı Defterdarımız Durak SERCAN’a, Osmancık Belediye Başkanı Ahmet GELGÖR plaketini takdim ederken,

Çorum Vergi Dairesi Müdürümüz İsrafil SEZGİN’e,  Üyemiz SMMM Selami KAYA plaketini takdim ederek teşekkürlerini sundu.

Seminerin sonunda verdikleri değerli bilgilerden dolayı Başkanımız Ali Can DOĞAN eğitmen Aslıhan HACIİSMAİLOĞLU’na plaketini takdim ederken, Başkan Yardımcımız Zehra DEMİR ise eğitmen Vecihi PULATKAN’a plaketini takdim etti.Daha sonra ise Kargı İlçe Temsilcimiz SMMM Yaşar Remzi ATAÇ bey ise Osmancık Mal Müdürü Zeki KAPDAN’a plaketini takdim etti.

Seminerin sonunda ise bu güzel ve verimli semineri hazırlarken bizlere bu yolda emeğini hiç esirgemeyen daima yanımızda olan Osmancık İlçe Temsilcimiz Abdulkadiri Namık ÇELEBİ, Başkanımız Ali Can DOĞAN’ beye Meslek Mensuplarımız ve Odamız adına böyle güzel işlere vesile olduğu için  teşekkür ederek plaketini takdim etti.